Atrakcje regionu

Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste powietrze.

Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica posiada też inne walory: położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984m), zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

Atrakcje w najbliższej okolicy:

Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi spływ pokonuje się w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

Rafting na Dunajcu:

Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu:

Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

Wyciągi narciarskie:

1) Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę 4 osobowa o długości 783 m:
-stok Palenica I - sztucznie śnieżony o długości 1000 m, różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN,
-stok Palenica II o długości 1800 m, różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica I, ratrakowana,
-stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie zaśnieżana i ratrakowana.

2) Kolej linowa - krzesełkowa "Homole", 2 osobowa o długości 621 m:

Trasa nr 1 – obok wyciągu orczykowego „Storczyk”, sztucznie zaśnieżana o długości około 600 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona) przeznaczona zarówno dla naszych klientów jak również dla potrzeb klubów narciarskich (do treningów) i do rozgrywania zawodów narciarskich. Posiada homologacje PZN do slalomu.

Trasa nr 1 a – trasa dojazdowa do stoku przeznaczonego do rozgrywania zawodów narciarskich o długości 200 metrów, łatwa, sztucznie zaśnieżana i ratrakowana.

Trasa nr 2 – trasa główna obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana i oświetlona o długości około 700 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona).

Trasa nr 3 – trasa do treningów i zawodów położona obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana o długości około 760 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona). Posiada homologacje PZN do slalomu giganta.

Ważniejsze trasy wycieczkowe:

- Palenica - 50 min.

- Jarmuta - 1 godz. 30 min.

- Wąwóz Homole - 1 godz. 50 min. (z dojazdem)

- Bryjarka - 1 godz.

- Bereśnik - 1 godz. 15 min.

- Dzwonkówka - 2 godz. 30 min.

- Prehyba - 4 godz.

- Czerwony Klasztor - 2 godz. 30 min.

- Sokolica - Trzy Korony - Wąwóz Szopczański - 5 godz.

- Spływ Przełomem Dunajca czynny od 1 maja do 31 października

- 6 tras rowerowych łącznie około 100 km długości

- 6 oznakowanych szlaków turystycznych - pieszych,

- 11 oznakowanych tras konnych,

Obiekty sportowe:

1) Kort tenisowy - ul. Główna /w pobliżu dworca autobusowego/

2) Kort tenisowy - ul. Szlachtowska 75 b /Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Pod Jarmutą"/

3) Przystań kajakowa na Dunajcu

4) Ścieżka zdrowia w lasku modrzewiowym, ul. Park Górny

5) Plac zabaw dla dzieci - kulki i trampolina - dolna stacja KL "Palenica"

6) Basen kryty - Sanatorium "Budowlani" 8x18 m, Hotel Solar Spa, Hotel Jan,

7) Boisko do koszykówki /dolna stacja kolei linowej na Palenicę/

8) Boisko do piłki ręcznej, plażowej - ul. Główna /w pobliżu dworca PKS/

9) "Orlik" /przy ścieżce rowerowej w pobliżu dolnej stacji KL "Palenica"/

Wody mineralne:

Dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne.

Do najbardziej znanych zaliczyć można:

"Stefan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwasocie żołądka.

"Magdalena" - zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach

"Jan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka"

"Szymon" - zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów

"Wanda" - polecana przy podagrze i przy alergiach

"Helena" - polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy